روش‌های تدبر در قرآن / نکات نابی که از «وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ» می‌توان آموخت

روش‌های تدبر در قرآن / نکات نابی که از «وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ» می‌توان آموخت

***

«بسم‌الله الرحمن الرحیم
در آیاتی از قرآن، گاهی یک حکم کلی بیان و یک مفهوم کلی مد نظر بوده است، مثلاً در آیه دوم از سوره مبارکه جمعه می‌فرماید: «هُوَ الَّذِی بَعَثَ فِی الْأُمِّیِّینَ رَسُولًا مِنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَإِنْ کَانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُبِینٍ؛ اوست کسی که برانگیخت در بین اُمی‌ها فرستاده‌ای از خودشان تا آنها را تزکیه کند و به آنها کتاب و حکمت بیاموزد، هر چند که قبل از آن در گمراهی آشکاری بودند» در اینجا «وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ» به معنی به آنها قرآن را بیاموزد است، حال سوال این است که پشت همین عبارت کوتاه چه مطالبی پنهان است؟ در ادامه برخی مطالب پنهان در این عبارت را بیان می‌کنم.

صرفاً با کمی توجه، این همه مفهوم پنهان شده را متوجه شدیم و همانطور که گفته شد، تدبر هم به معنی دیدن پشت یک موضوع است.

اگر کسی آمد و گفت من خودم به تنهایی متوجه مفاهیم قرآن می‌شوم، همان‌طور که پیامبر متوجه می‌شد؟ قرآن، پاسخ این سوال احتمالی را داده و فرموده است که پیامبر، رسول خداست، شما که فرستاده خدا نیستی، چه کسی گفته است، شما حق داری این ادعا را داشته باشی که همه قرآن را می‌فهمی و نیازی به توضیح نداری؟ خود قرآن می‌گوید که من کافی نیستم و نیاز به توضیح دارم.

نکته بعد اینکه اگر کسی بگوید پیامبر اکرم(ص) فقط مسئول رساندن الفاظ قرآن است ما خودمان می‌فهمیم؛ در جواب باید گفت، قرآن گفته است پیامبر، کتاب را آموزش می‌دهد و نگفته است که کدام قسمت را باید بیاموزدید، حال که نگفته است، پس هر قسمت از قرآن با هر موضوعی، آموزش آن جزء مأموریت پیامبر(ص) است.

 

منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن


تعداد بازدید: 16