مدولاسیون گام‌های موازی در هنر تلاوت – رضا روانبخش

مدولاسیون گام‌های موازی در هنر تلاوت

****

یکی از روش‌های دیگری که برای انجام مدولاسیون وجود دارد، این است که هنگامی که مقامی را در تلاوت اجرا می‌کنیم، نت اول و تونیک آن مقام را به نت اول و یا تونیک مقام دیگر تبدیل می‌کنیم که به این عمل در اصطلاح موسیقایی مدولاسیون گام‌های موازی گفته می‌شود.

برای مثال در این نوع مدضاولاسیون هنگامی که مقام بیات «می» را اجرا می‌کنیم، آن را تبدیل به حجاز کرده و حجاز «می» را اجرا می‌کنیم و یا اینکه زمانی که نهاوند «سل» را تلاوت می‌کنیم، این مقام را به عجم «سل» تبدیل می‌کنیم یعنی در این نوع مدولاسیون، نت ثابت و تنها نام مقام تغییر می‌کند. این روش مدولاسیون که از پرکاربردترین روش‌های ترکیبات مقامات است در تلاوت اغلب قاریان مشاهده می‌کنیم.

در این روش، با اندکی مکث، تمرکز و فضاسازی می‌توانیم، نت اول هر مقامی را تبدیل به نت اول مقام دیگر کنیم. همین کار را در مورد درجات دیگر مقامات مختلف نیز می‌توانیم انجام دهیم، یعنی می‌توانیم هر درجه‌ای از یک مقام را با اندکی مکث، تمرکز و فضاسازی به هر درجه‌ای از مقام دیگر تبدیل کنیم.

البته این عمل در سازهای موسیقایی محدودیت‌‎هایی دارد، ولی حنجره انسان از آنجایی که کامل‌ترین سازها است، می‌تواند به راحتی آن را انجام دهد.

 

منبع: خبرگزاری بین المللی قرآن


تعداد بازدید: 76