جمعه, ۴ تیر , ۱۴۰۰ - الجمعة 16 ذو القعدة 1442 - Friday, 25 June , 2021

درجات صوتی یا اشکال نت های موسیقی

درجات صوتی یا اشکال نت های موسیقی

برای شناخت بهتر اشکال نت ها ابتدا با این اصطلاحات آشنا میشویم.

♦️ خطوط حامل ? در هر زبانی بعد از یاد گرفتن الفبای آن نیاز است که ما آن الفبا را روی خطی رسم کنیم، همانطور که خط حامل در زبان فارسی و عربی یک خط و در انگلیسی دو خط موازی هست در زبان موسیقی ما دارای ۵ خط موازی هستیم که به خطوط حامل موسیقی مشهورند (در کل خطوط جمع خط و حامل به معنای حمل کننده نت های موسیقی می باشد.

? نکته ۱?می دانیم که خطوط حامل ۵ خط موازی هستند که از نت ها از سمت چپ به راست نوشته می شوند که نت های موسیقی “روی خطوط” ،”زیر خطوط” ، “بالای خطوط” و “بین خطوط” نوشته می شوند.که هر کدام از این نت ها که بر روی خطوط حامل قرار می گیرند نشان دهنده یک درجه صوتی مخصوص می باشند.

♦️ خطوط اضافه ? همانطور که گفته شد نت ها بر روی،زیر،بالا و بین خطوط قرار میگیرند که با این حال ما بیشتر از ۱۱ نت نمی توانیم بر روی خطوط حامل نشان دهیم پس برای نشان دادن تمام اکتاو ها و گام ها از خطوطی به نام خطوط اضافه که نوعی خطوط حامل هستند که اندازه آنها کوچک شده خطوط اصلی میباشد و نقش کمکی را برای خطوط اصلی ایفا می کند.

♦️ کلید ? همانطور که در هر جمعی ما نیاز به یک نظم دهنده و مبنا داریم ما نت های موسیقی را بر روی خطوط حامل به وسیله ی کلید ها می شناسیم و در کل می توان گفت کلید ها نقش چیدن نت ها را بر روی خطوط حامل دارند.که ما در موسیقی سه نوع کلید را می شناسیم : کلید سل ، کلید دو (چهار نوع دارد) ، کلید فا (دو نوع)

♦️کلید سل ? کلید سل که معروف ترین و پر کاربرد ترین کلید می باشد بر روی خط دوم خطوط حامل از پائین سمت چپ و ابتدای خطوط حامل قرار میگیرد.

? نکته ۲ ? به صورت ساده باید گفت که کلید سل برای اصوات اوج و کلید دو برای اصوات متوسط و کلید فا برای اصوات بم می باشد.

?نکته۳ ?کلید های سل،فا و دو در اصل هر فرقی با هم ندارند و تنها فرق آنهادر نشان دادن محدوده صوتی نت ها و از بین بردن خطوط اضافه زیاد برای نوازندگان و خوانندگان در موسیقی می باشد!


Scroll Up